Hlavní město Praha

Filmová sláva Prahy

Termín od 02. 05. 2017 do 22. 12. 2017

Filmová sláva Prahy

Praha se  pod rukama zručných filmových štábů stává v posledních letech aktérkou mnoha slavných příběhů. Od května připravujeme nový program v Praze, který se zaměří na nenápadnou filmovou slávu Prahy. Součástí programu bude také návštěva Barrandov studia, Fundusu a stálé expozice Filmpointu.  K vidění jsou zde například kostýmy Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře z pohádky Šíleně smutná princezna, kostým Jana Wericha i jeho královských dcer z pohádky Byl jednou jeden král nebo kostýmy Květy Fialové z komedie Fantom Morrisvillu.

Zároveň se u příležitosti 65 let od premiéry vrací kostýmy z pohádky Pyšná princezna na „místo činu“, na Státní zámek Telč, kde tato nesmrtelná pohádka vznikala. K vidění budou po celou sezónu v Zámecké galerii. Pro návštěvníky Filmpointu je připraven k nahlédnutí literární scénář pokračování Pyšné princezny, který však nikdy nebyl realizován. Dozvíte se tak, jaké nástrahy by čekaly na Miroslava a Krasomilu po 20 letech. Nakonec si mohou děti výbrat z klobouků a oděvních doplňků ve kterých se mohou na památku vyfotografovat. Návštěvu doplníme procházkou po filmových stopách v Praze.

mfp

 

Věděli jste, že:

Úvodní scénu Amadea (1984), která se odehrává ve špitálu, se režisér Miloš Forman rozhodl umístit do pražské Invalidovny? V době natáčení v budově ovšem sídlil archiv StB, a tak se jednalo o dost odvážný počin. Pod pečlivým policejním dozorem se nakonec natáčení podařilo zrealizovat a Salieri se zde před smrtí zpovídává knězi ze svých činů.

Pro noční scénu z Mission: Impossible (1996), ve které zastřelený Jon Voight přepadne z Karlova mostu do řeky, bylo potřeba pro správnou atmosféru nasvítit dva kilometry břehu řeky, což byl svým rozsahem bezprecedentní počin.

Scény z povstání a barikád z Bídníků (1998) s Liamem Neesonem a Umou Thurman v hlavních rolích byly natočeny na samotném prostranství Hradčanského náměstí. Zajímavostí je, že tvůrci v několika záběrech vyretušovali Katedrálu svatého Víta a nahradili ji katedrálou Notre-Dame, jelikož Praha zde samozřejmě zaskakuje za Paříž.

Tvůrci filmu Z pekla (2001) s Johnny Deppem si pro natáčení scén z viktoriánského Londýna vybrali mimo jiné Nemocnici U sv. Apolináře, kterou nazvali nejstrašidelnější budovu v celé Praze.

Liga výjimečných se v Praze natáčela během povodní v roce 2002. Sean Connery proto na podporu městu uspořádal o rok později ve Slovanském domě charitativní světovou premiéru tohoto filmu.

Interiéry i exteriéry Památníku národního písemnictví na Vítkově posloužily v Hellboyovi (2004) jakožto Ústav pro výzkum paranormálních jevů.

Korejský seriál Milenci z Prahy (2005), odehrávající se v české metropoli, měl (a dodnes má) přímý vliv na nárůst počtu korejských turistů mířících do české metropole.

Pražskou premiéru si ve Slovanském domě odbyly též Letopisy Narnie: Princ Caspian (2008) za účasti všech hlavních představitelů. Za zvuk k akčnímu snímku Wanted (2008), natáčeného v Letňany Prague Studios, byl nominován na Oskara český zvukař Petr Forejt.

Pro natáčení seriálu Borgiové (2010) byla v Barrandovském Studiu vytvořena v exteriérech replika římské čtvrti včetně části Sixtinské kaple. Kulisy na pozemku stále stojí a jsou dodnes využívány při natáčení. V ateliéru pak vznikly nákladné interiérové dekorace včetně papežských apartmánů.

V ulicích Starého Města se natáčely také některé záběry z dosud nejdražšího dánského historického velkofilmu Královská aféra (2012), nominovaného na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Na konci srpna 2013 bylo poprvé v historii zastaveno pražské metro během běžného provozu z důvodu natáčení. Jednalo se o hollywoodský velkofilm Dítě číslo 44 producenta Ridleyho Scotta. První česko-čínský film natáčený v Praze Jen my víme kde (2015) sklidil obrovský divácký úspěch. Jen za první týden jej zhlédlo přes milion čínských diváků.

 

Zpět na výpis aktualit